Винахід скла - матеріалу, який завдяки унікальним фізико-механічними і естетичним характеристикам застосовується сьогодні не лише у побуті, але й практично у всіх галузях промисловості, є воістину одним з найбільших досягнень людства.

Історія скла налічує більше 6000 років. Ще у кам'яному столітті використовувалися знаряддя з вулканічного скла, однак це було скло, яке людина ще не вміла робити самостійно. Перші історичні згадки про виробництво скла були знайдені на сирійському узбережжі, а найстародавнішими знахідками є скляні кульки, знайдені в Єгипті близько 3 тисяч років тому. Найдавніше зі знайдених на сьогодні виробів з рукотворного скла - світло-зелена скляна намистина розміром 9х5,5 мм, виявлена в околицях міста Фіви - датується 35 ст. до н.е. Античний історик Пліній, що жив в 1-му столітті до нашої ери, вперше описав скло як камінь, який був прозорий немов вода і палав на сонці.

Сучасні історики роблять висновок про те, як люди вперше випадково виготовили скло, саме із записів Плінія. У своїй книзі «Природна історія» він розповідає про випадок з фінікійськими торгівцями, які переплавляли по Середземному морю кам'яну соду. Вечоріло, і моряки вирішили організувати ночівлю в одній з бухт. Оскільки узбережжя було піщаним і каменів на ньому не було, вони принесли з корабля кілька шматків соди, щоб захистити полум'я багаття від сильного вітру. Зранку один із матросів, розгрібаючи багаття, знайшов у ньому прозорий твердий злиток, який був ні чим іншим, як шматком скла. Адже сплав соди, піску та золи - це і є складові скла. При цьому Пліній настільки точно описує всі деталі того, що відбувалося, що є підстави вважати, що дані події відбулися в дійсності. До того ж, описані ним умови цілком могли бути придатні для варіння скла.

Скло добре відоме людству ще з III - II тисячоліття до нашої ери - тоді воно виходило пастоподібним, неосвітленим. Його фарбували в різні кольори, застосовуючи в якості барвників окис та закис міді (в природі зустрічається у вигляді мінералів - малахіт, лазурит, тенерит, куприт) які, в залежності від режиму варіння, надавали склу червоного, зеленого і блакитного кольору; окис кобальту - надавав синього кольору, окис марганцю (піролюзит і деякі інші мінерали) - пурпурово-фіолетового, окис свинцю (свинцевий сурик) - жовтого, олово - молочно-білого.

Пізніше, в I тисячолітті, навчилися варити скло, але, як правило, з яким-небудь відтінком, що залежало від сировини, а саме - від складу піску, який неможливо було очистити від непотрібних домішок. Зі скла робили намиста, підвіски, печатки та мозаїчні пластинки для прикраси меблів. Для виготовлення цих скляних виробів застосовували техніку пресування у формі. Намиста робили за допомогою накручування скломаси на металевий або керамічний стрижень. Ця ж, але трохи ускладнена техніка, так звана «техніка сердечника», застосовувалася для виготовлення порожнистих судин, які вперше з'явилися в середині II тисячоліття до н.е. в Месопотамії.

Використовуючи метод відливання, в IV - II століттях до н.е. в Олександрії створювали вишукані чаші з ажурним рослинно-геометричним орнаментом із золотої фольги, укладеної між двома шарами безбарвного скла (скло триплекс?).

З початку бронзового століття розпочався посилений розвиток виробництва скла в Єгипті. Перша технологія виготовлення виробів обмежувалася лише намотуванням скляних ниток навколо форми посудини, виготовленої з піску і глини. Після охолодження, форми руйнували і витягали з посудини, потім посудину багаторазово нагрівали в печі, щоб нитки спеклися в єдине ціле.

До XV століття до нашої ери скло вже виготовлялося в різних державах, але продовжувало залишатися привілеєм високопоставлених осіб, а особливості технологій виробництва виробів зі скла трималися в секреті.

У стародавній бібліотеці асирійського царя Ашурбаніпала були знайдені таблички, що датуються 650 р. до н.е., які розповідають про особливості виготовлення скла. Історики вважають ці таблички першою «інструкцією» з виробництва скла.

В останньому столітті до н.е. склоробство інтенсивно розвивалося в Римській імперії. Чітка політична та економічна організація, бурхливе будівництво, розгалужені торговельні зв'язки - все це створювало умови для процвітання скляної промисловості у володіннях Риму в Середземномор'ї і в Західній Європі. За часів імператора Августа вироби зі скла (в тому числі вітражі) вивозилися до Франції, Німеччини та Швейцарії.

В кінці першого тисячоліття склад скла, виробленого в Європі, трохи змінився. Соду, яку було проблематично доставляти сюди, замінив поташ, який отримували при спалюванні деревини. Цей винахід урізноманітнив історію скла, так як таке скло відрізнялося не лише за складом, але й за зовнішнім виглядом.

У XI-XIII століттях німецькі та італійські склодуви навчилися робити пласке скло. Це стало новим етапом в історії скла, так як дало можливість склити вікна.

На Русі склоробство було значно розвинене в домонгольський період. У Києві, в шарах XI-XIII ст., розкопками розкрито великі скляні майстерні, зокрема майстерні скляних браслетів, що були тоді модною жіночою прикрасою в усіх російських містах. Така майстерня була виявлена і при розкопках в Костромі. З XI ст., на Русі розвинулося виробництво смальти для монументальних мозаїк. Монголо-татарське нашестя перервало скляне виробництво на Русі, яке відновилося лише в XVII ст. В середні віки мозаїка зі смальти створювалася в ряді центрів Грузії (наприклад, знаменита мозаїка XII ст. у Гелаті).

Визначну роль у розвитку наукового склоробства в Росії зіграв М. В. Ломоносов. У 1748 він організував при Петербурзькій академії наук лабораторію, в якій проводив досліди з фарбуванням скла, особисто варив смальту, розробивши палітру кольорової скляної мозаїки (вітражі).

І лише наприкінці XIX століття скляне виробництво перестало бути лише ремеслом - саме в цей момент почалося масове виробництво скла. Приблизно в цей же час була винайдена машина для масового виробництва скляної тари - пляшки.